VAN HORN EAGLES @ Fightin’ Buck Relays BOYS –JV/Varsity

Rafael Rodriguez (SR)

Running Events

4x100m.Jose Baeza, Juan Ramirez, Rafael Rodriguez, Rudy Estrada-6th (45.56)

800m. JV Hiram Cruz-5th (2:36.35)

100m. Jose Baeza-4th (11.50)

JVKobe Mendoza-5th (12.55)

4x200m. Jose Baeza, Juan Ramirez, Rafael Rodriguez, Hays Morriss-4th (1:35.68)

200m.JVKobe Mendoza-6th (27.02)

*The sprint relay ran their best time of the year placing 6th in a tough field.

*The 800 relay took 2.5 seconds from the Memorial Relays time from 2 weeks ago.

*Jose Baeza placed fourth in a field that saw a jaw-dropping winning time of 10.65 by Oscar Baeza from Presidio.

Next meet:  Golden Crane Relays @ Crane on Saturday, April 1st.

LADY EAGLES @ Fightin’ Buck Relays

Running Events

4x100m.

Catherian Ojeda, Jadein Tarango, Cyrenee Tarango, Mariah Morales-5th place (56.02)

800m.

Renee Rivera-2nd  place(2:40.84)

-Renee return to the track after a three weeks absence from a hamstring injury and took the silver medal in the tough 800m run .

100 LH

Calise Cottrell-2nd place(17.93)

-Calise continues to medal in 100 hurdles placing on her 5th meet in a row.

200m.

JV Isela Bermudez-4th place(33.9)

300H.

Calise Cottrell-6th place(56.72)

Field Events

SP Jadein Tarango-2nd (33’-11 ½’’) /Jacelyn Lucas-5th (31’-7’’) /                                   

Claris Navarrette-6th (28’-9”)

JVDestiny Rivera-5th (25’-9’’)

-Our throwers continue to place at every meet.  Jadein placed on her 5th meet in the shot put.

DT

Claris Navarrette-4th (82’-7’’)

JVDestiny Rivera-1st (82’-4’’)

-Destiny unloaded a nice throw to win the gold medal in the JV discus.

LJ

JV

Isela Bermudez-5th place(10’-11’’)

Teams entered:  Alpine, Ft. Stockton, McCamey, Wink, Fort Davis, Ozona, Presidio, Crane, Marfa, Sanderson, Kermit, Marathon, Balmorhea, Latter Rain, Valentine and Van Horn.

Hays Morriss(Soph)

Cyrenee Tarango(JR) handing off to Mariah Morales(JR)

Calise Cottrell (SR)

Jose Baeza(SR)

Renee Rivera(SR)

Photos by Mason Morris